Facebook
Z początkiem roku 2019 najwięcej zmian zostało wprowadzonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak było do tej pory, co się zmieni, jak zmiany odczują podatnicy? Poniżej przedstawiam najistotniejsze modyfikacje ustawy o PIT.
Jako koszty użytkowania samochodów osobowych na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej należy rozumieć wydatki na paliwo, wymianę opon, przeglądy, części samochodowe itd.
Zasady obowiązujące do końca 2018 roku – do końca 2018 roku koszty użytkowania samochodów osobowych w działalności gospodarczej można było rozliczać w następujący sposób:
Do KUP mogły być również zaliczane koszty składek na ubezpieczenie samochodu w części odpowiadającej wartości samochodu nieprzekraczającej 20 tys. EUR.
Zasady obowiązujące od 2019 roku – od 1 stycznia 2019 roku koszty użytkowania samochodów osobowych można rozliczać w następujący sposób:
W tym przypadku podatnik nie będzie miał obowiązku prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu.
Należy podkreślić, że pkt 2 i 3 dotyczy nie tylko samochodów stanowiących własność podatnika, lecz także samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej na podstawie umowy najmu, leasingu, dzierżawy oraz umów o podobnych charakterze.
W 2019 podniesiony został limit odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu. Do końca 2018 roku nabywając samochód osobowy do kosztów uzyskania przychodów można było zaliczyć odpisy amortyzacyjne do wartości samochodu nieprzekraczającej równowartości 20 000 euro ( 30 000 euro w przypadku samochodów osobowych będących pojazdami elektrycznymi). Limit ten od 1 stycznia 2019 roku został zwiększony do 150 000 zł (225 000 zł w przypadku samochodów osobowych będących pojazdami elektrycznymi).
Do końca 2018 roku w przypadku leasingu operacyjnego nie stosowano żadnych ograniczeń przy zaliczaniu rat leasingowych do kosztów. W konsekwencji raty leasingowe mogły w całości stanowić koszt podatkowy nawet w przypadku samochodów o wartości przekraczającej równowartość 20 tys. euro (30 tys. euro w przypadku samochodów osobowych będących pojazdami elektrycznymi). Od 1 stycznia 2019 roku to się zmieniło. Nowe zasady zaliczania do kosztów opłat wynikających z umowy leasingu, umowy najmu i umów o podobnym charakterze:
Należy podkreślić, że wspomniane ograniczenie będzie miało zastosowanie wyłącznie do opłat, które stanowią spłatę wartości samochodu osobowego (tylko część kapitałowa raty, bez odsetkowej).
Co ważne umowy leasingu zawarte przed 1 stycznia 2019 będą mogły nadal być rozliczane na starych zasadach, bez stosowania limitów, pod warunkiem, że w 2019 nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w umowie.
Wspomniane zmiany dotkną wszystkich przedsiębiorców wykorzystujących w swoich działalnościach samochodowy osobowe. Wprowadzenie ograniczenia kosztów do 75 % przy wydatkach na użytkowanie samochodów osobowych oraz limit zaliczania do kosztów opłat leasingowych to zmiany niekorzystne dla podatników. Oznacza to w konsekwencji wzrost podstawy opodatkowania i zwiększenie zaliczek na podatek dochodowy.
Od 1 stycznia 2019 została wprowadzona usługa dla podatników, która będzie polegała na wypełnieniu zeznania rocznego PIT przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) za podatników. KAS wypełni zeznanie roczne na podstawie danych i informacji:
Przygotowane zeznanie zostanie udostępnione podatnikowi w portalu podatkowym. Podatnik po zapoznaniu się z wypełnionym zeznaniem będzie mógł postąpić w następujący sposób:
Podatnik na akceptację zeznania będzie miał czas do 30 kwietnia.
Ważne: powyższe przepisy będą stosowane do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2019 roku a więc począwszy od zeznań za 2019 rok. Wyjątek stanowią zeznania PIT-37 i PIT-38 – w tym zakresie wskazane przepisy będą stosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2018 roku. Co oznacza, że zeznania za 2018 rok PIT-37 i PIT-38 zostaną udostępnione przez szefa KAS w portalu podatkowym i podatnik będzie mógł wybrać jeden z 4 sposobów postępowania. |
Od początku 2019 roku został skrócony okres zwrotu nadpłaty wynikającej z zeznania rocznego z 3 miesięcy do 45 dni, o ile zeznanie zostanie złożone za pośrednictwem komunikacji elektronicznej.
W 2018 r. nie obowiązywał termin początkowy na złożenie zeznania rocznego. Od 2019 roku wprowadzono taki termin. Obowiązkiem podatników będzie składanie zeznań rocznych w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia. Zeznania złożone przed 15 lutym będą uznane jako złożone w dniu 15 luty. Zmiana ta ma zachęcić podatników do korzystania z nowej usługi szefa KAS.
Podatnik obecnie może w zeznaniu rocznym wskazać numer rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty. Podanie nowego numeru konta bankowego zaktualizuje poprzednio zgłoszony rachunek. Do tej pory nie było to możliwe. Jest to spore ułatwienie dla podatników.
Zmiany dotyczące zeznań rocznych oceniam jako korzystne dla podatników. Ministerstwo Finansów wprowadziło szereg ułatwień i udogodnień w tej kwestii.
Niebawem zapraszam do drugiej części mojego artykułu – PRZEGLĄD ZMIAN W PODATKACH 2019 -podatek dochodowy PIT część 2. W niej dalszy ciąg zmian w podatku dochodowym m.in.: danina solidarnościowa, ulga termomodernizacyjna, zmiany w ryczałcie od najmu prywatnego.
Autor:
Joanna Kowalczyk
Specjalista ds. księgowości